Alfabetyczny spis żydowskich miejsc historycznych w Warszawie:

A    B    C    D
G    J    K    L
M   N   O    P 
S
    T   W   
Z

 

K

ul. Karmelicka

ul. Kasprzaka

ul. Kłopotowskiego

ul. Kopernika

 


 

 

 

 

ul. Karmelicka 2B  
(dawniej 10)
Na ścianie budynku mieszkalnego w miejscu zniszczonych domów i jednej z głównych ulic getta umieszczono tablicę ufundowaną przez miasto rodzinne J.Stroopa, kata getta warszawskiego: 
W tym miejscu stał w latach 1736-1943 Szpital Ewangelicki. Był zawsze ostoją miłosierdzia, człowieczeństwa i wiary w czasach, kiedy spełniał się nazistowski wyrok zagłady. Wierny swej wiekowej misji ratował ludność żydowską z ginącego getta. Tablica upamiętnia męstwo, dobro i uczciwość tych, którzy dochowali wierności Bogu i ludziom w najtrudniejszych chwilach wojny. Ufundowano ją ku czci braterstwa i wspólnoty w cierpieniu z Żydami, których świat nie potrafił ocalić. Fundacja Szpital Ewangelicki w Warszawie, Miasto Detmold, powiat i kościół ewangelicki Lippe, Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Warszawie
.

 

 

tramwaj w gettcie
ul. M. Kasprzaka 17  
(Szpital Starozakonnych na Czystem, obecnie Szpital Wolski) 
W 1902 r. zakończono budowę nowego szpitala żydowskiego przy ul. Dworskiej. Na sześciu oddziałach posiadał 1174 łóżek. Uznawany był za jeden z najnowocześniejszych ośrodków medycznych w mieście. Po utworzeniu getta znalazł się poza jego obszarem. Poszczególne oddziały zostały rozmieszczone w różnych częściach getta. W jego budynkach ulokowano szpital św. Ducha, a po wojnie Szpital Miejski i Instytut Matki i Dziecka.

 

 

1. Szpital Wolski, 2. Szpital Starozakonnych
ul. ks. Kłopotowskiego 31
(mykwa, dawna ul. Szeroka)
Z całego kompleksu budynków gminy żydowskiej pozostał wybudowany w II połowie XIX w. budynek mykwy, rytualnej łaźni żydowskiej. Z powodu bardzo złego stanu została przebudowana ok. 1910 r. przez sprowadzonego inżyniera z Berlina Nauma Hornsteina. Była tu łaźnia i mykwa. Po wojnie została przebudowana. Mieściły się tu biura Centralnego Komitetu Żydów, później przedszkole, a od 1991 r. Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 3. Pozostały drobne ślady z pomieszczeń łaźni.

 

 

Mykwa
ul. M. Kopernika 4 m. 21
Na ścianie frontowej budynku została umieszczona w 1989 r. tablica: W tym domu znajduje się specjalnie zbudowana zamaskowana skrytka, w której w okresie okupacji tropieni przez hitleryzm ukrywali się Żydzi polscy matka, syn i synowa. Ocaleni upamiętniają to miejsce potomnym Leon i Anna Joselzon vel Jolson.
1. ul. Kopernika 4, 2. skrytka